• Растете го вашиот бизнис соласер за среќа!
  • Мобилен/WhatsApp:+86 13682329165
  • jason@fortunelaser.com
  • head_banner_01

Ласерска машина за сечење влакна

Што е машина за сечење со ласерски влакна?

Машината за ласерско сечење влакна е професионална опрема за сечење метал со ЦПУ со висока прецизност, висок квалитет, голема брзина и висока ефикасност.Ласерскиот секач со метални влакна се применува за сите видови сечење метални материјали, опремени со различни ласерски моќи (од 500W до 20000W) за сечење метални лимови/плочи со различна дебелина и метални цевки/цевки, како што се јаглероден челик (CS), нерѓосувачки челик (СС), електричен челик, галванизиран челик, алуминиум, легура на алуминиум, легура на титаниум, алуминиумска цинкова плоча, месинг, бакар, железо и други метални материјали.

Машината за ласерско сечење со влакна се нарекува и фибер ласерски секач, машина за ласерско сечење на метал, опрема за сечење со ласерски влакна.Тој е побрз и поефикасен од машината за ласерско сечење CO2.Стапката на фотоелектрична конверзија на машината за ласерско сечење влакна може да достигне повеќе од 30%, што е повисока од онаа на машината за ласерско сечење YAG.Ласерската машина со влакна е повеќе заштеда на енергија и заштеда на енергија (само околу 8%-10%).Ласерската машина за сечење влакна има очигледни предности и стана главна опрема за формирање метал на пазарот.

Како работи машината за сечење со ласерски влакна?

Ласерски секач со влакна е високотехнолошка опрема која интегрира напредна ласерска технологија со влакна, технологија за нумеричка контрола и прецизна механичка технологија.Тој користи напреден ласер со влакна за да емитува ласерски зрак со висока енергетска густина и го фокусира зракот на површината на работното парче на мало место (најмалиот дијаметар може да биде помал од 0,1 mm) низ главата за сечење, така што работното парче е осветлена од ултра финото место за фокусирање.И тогаш областа веднаш се топи и испарува, и испарува за да формира дупка.Положбата на ласерско зрачење се поместува со механичкиот систем за нумеричка контрола за да се направи дупката континуирана и да се формира тесен процеп за да се реализира автоматско сечење.

Истакнати предности на машината за сечење со ласерски влакна:

1. Доброcиспуштањеqуалност.

Поради малата ласерска точка и високата енергетска густина, едно ласерско сечење може да добие подобар квалитет на сечење.Крфот на ласерското сечење е генерално 0,1-0,2 мм, ширината на зоната погодена од топлина е мала, геометријата на гребенот е добра, а пресекот на гребенот е релативно правилен правоаголник.Површината за сечење на ласерското сечење е без бруси, а грубоста на површината генерално може да достигне над 12,5 мм.Ласерското сечење може да се користи како последна процедура за обработка.Општо земено, површината за сечење може директно да се заварува без понатамошна обработка, а деловите може директно да се користат.

 

2. Брза брзина на сечење.

Брзината на ласерското сечење е релативно голема.На пример, со користење на ласер од 2000w, брзината на сечење на јаглероден челик со дебелина од 8мм е 1,6м/мин., а брзината на сечење од нерѓосувачки челик со дебелина од 2мм е 3,5м/мин.Поради малата зона погодена од топлина и минималната деформација на работното парче за време на ласерското сечење, не е потребно стегање и фиксирање, што може да заштеди прицврстувачки тела и помошно време како што е стегањето.

 

3. Погоден за преработка на големи производи.

Трошоците за производство на мувла за големи производи се многу високи.Додека ласерската обработка не бара никакви калапи, а ласерската обработка целосно го избегнува колапсот на материјалот формиран за време на удирање и стрижење, што во голема мера може да ги намали трошоците за производство на претпријатијата и да го подобри квалитетот на производите.

 

4. Може да пресече многувидови материјали.

Во споредба со методите на сечење како што се сечење со кислород-етан и сечење со плазма, ласерското сечење може да исече повеќе видови материјали, вклучувајќи метали, неметали, композитни материјали базирани на метал и неметални материјали.За различни материјали, поради нивните сопствени термофизички својства и различни стапки на апсорпција за ласери, тие покажуваат различна приспособливост на ласерското сечење.

 

5. Не е подложен на електромагнетни пречки.

За разлика од обработката на електронски сноп, ласерската обработка не е чувствителна на пречки во електромагнетното поле и не бара вакуумска средина.

 

6. Чисто, безбедно и без загадување.

Во процесот на ласерско сечење, бучавата е мала, вибрациите се мали и нема загадување, што во голема мера ја подобрува работната средина на операторот.

Метален ласерски секач 3015

Економична машина за ласерско сечење со метални влакна

Оваа економична машина за сечење метални ласерски влакна 3015 FL-S3015 е дизајн на Fortune Laser за сите видови метални лимови со прифатлива цена.Ласерскиот секач 3015 доаѓа со Maxphotonics 1000W ласерски извор, професионален CNC систем за сечење Cypcut 1000, глава за ласерско сечење OSPRI, серво мотор Yaskawa, електронски компоненти Schneider, јапонски SMC пневматски компоненти и многу други делови од брендот за да се обезбеди квалитетен ефект на сечење.Работната површина на машината е 3000mm*1500mm.Можеме да ја произведеме машината врз основа на вашите потреби и проекти, ве молиме слободно контактирајте со нас денес!

3Д роботски систем за сечење

3D роботска машина за ласерско сечење со роботска рака

Fortune Laser 3D роботската машина за ласерско сечење е дизајнирана со отворена структура.Во горниот центар на рамката на порталот, има роботска рака за завршување на операциите на сечење на случајни точки во работната маса.Прецизноста на сечењето достигнува 0,03 mm, што го прави овој секач идеален за сечење метални листови за автомобили, кујнски апарати, фитнес опрема и многу други производи.

Ласерски секач со влакна од CNC метален лим со отворен тип (1)

Ласерски секач со влакна со отворен тип CNC метален лим

Fortune Laser со отворен тип CNC ласерски секач со влакна е машина со супер голема работна маса.Работната површина може да достигне до 6000mm*2000mm.Специјално се користи за сечење на сите видови метални лимови.Лесно е за корисниците да ракуваат и одржуваат.Исто така, строгиот процес на склопување обезбедува стабилна работа на машината со висока прецизност на сечењето.Машината за ласерско сечење со оптички влакна Fortune им овозможува на корисниците моќна способност за сечење и ефикасност со увезени додатоци од врвна класа, што е добар избор за корисниците да обработуваат економски типови.

Ласерска машина за сечење со табела за размена (1)

Ласерска машина за сечење со маса за размена

Fortune ласерска машина за сечење метал со ласерско сечење со маса за размена е опремена со две палети за сечење кои може брзо да се префрлат автоматски.Кога едниот се користи за сечење, другиот може да се товари или истовари со метални лимови.Ова во голема мера заштедува време на товарење и истовар, ја подобрува работната ефикасност и заштедува трошоци.Металниот ласерски секач обезбедува висока ефикасност и прецизност на сечењето, чисто, мазно сечење, мала загуба на материјал, без брусење, мала зона погодена од топлина и речиси без термичка деформација.Ласерските машини се многу погодни за континуирана обработка во големи размери и е најпосакувана опрема за метални фабрики.

Индустриска ласерска машина за сечење со голем формат (1)

Индустриска машина за ласерско сечење со метални оптички влакна со голем формат

Индустриска машина за ласерско сечење со метални оптички влакна со голема моќност на Fortune е индустриска алатка за ласерско сечење со високи перформанси што ги прифаќа најновите достигнувања во ласерската технологија за голема брзина и прецизно сечење на лим и челик со големи димензии.Машините се погодни за големи формати за обработка на метали.Добро работи со широк спектар на метални материјали како јаглероден челик, нерѓосувачки челик, мек челик, алуминиум, бакар, месинг и легура итн.Машината за ласерско сечење влакна вклучува ладење, подмачкување и прашина...

Ласерски секач со влакна со голема моќност 6KW 8KW 10KW 12KW 20KW (1)

Ласерски секач со влакна со голема моќност 6KW~20KW

Fortune Laser машина за ласерско сечење на влакна со висока моќност 6KW-20KW, е опремена со светски водечки извор на ласерски влакна кој генерира моќен ласер кој се фокусира на предметите и доведува до моментално топење и испарување.Автоматското сечење се контролира со систем за нумеричка контрола.Оваа hi-tech машина интегрира напредна ласерска технологија со влакна, нумеричка контрола и прецизна машинска технологија.

А-2 машина за ласерско сечење со влакна со целосна покривка (4)

Целосно затворена метална CNC ласерска машина за сечење

Машината за ласерско сечење со целосно затворени влакна Fortune Laser усвојува целосно затворена ласерска заштитна обвивка, платформа за размена на синџири и професионален CNC систем за сечење за да им обезбеди на корисниците моќна способност и ефикасност за сечење.Во исто време, врвните увезени делови и строгиот процес на склопување обезбедуваат безбедно, ефикасно и стабилно работење со висока прецизност на машината.

sdfgsdfiupguoisdfguoidsf////

Машина за ласерско сечење на листови и цевки со двојна употреба

Машината за ласерско сечење со целосно затворени влакна Fortune Laser усвојува целосно затворена ласерска заштитна обвивка, платформа за размена на синџири и професионален CNC систем за сечење за да им обезбеди на корисниците моќна способност и ефикасност за сечење.Во исто време, врвните увезени делови и строгиот процес на склопување обезбедуваат безбедно, ефикасно и стабилно работење со висока прецизност на машината.

Професионален ласерски секач за метални цевки (1)

Машина за сечење ласерски цевки за автоматско хранење

Машината за сечење ласерски цевки за автоматско напојување на Fortune е опрема за сечење со висока прецизност, висока ефикасност и висока доверливост која комбинира компјутерска контрола, прецизен механички пренос и термичко сечење.Добриот дизајн интерфејс човек-машина ја прави операцијата поудобна и поедноставна и може брзо и прецизно да отсече разни празни места.Усвојува едноделен модуларен дизајн, што го прави лесен за инсталирање и лесен за движење.

Машина за ласерско сечење со прецизни влакна (2)

Машина за ласерско сечење со прецизни влакна

Машината за прецизно ласерско сечење од серијата FL-P е дизајнирана и изработена од FORTUNE LASER.Усвоен со водечка ласерска технологија за нанесување на тенок лим.Машината е комбинирана со мермер и систем за ласерско сечење Cypcut.Со интегриран дизајн, систем за возење со линеарен мотор (или со топчест шраф) со двоен подемен, пријателски интерфејс и долгорочна стабилна работа

Како да изберете соодветна машина за сечење со ласерски влакна за вашиот бизнис?

1. Материјалите што треба да се обработат и обемот на бизнисот

Корисниците мора прво да го земат предвид нивниот бизнис опсег, дебелината на материјалот за сечење, кои материјали треба да се исечат и други фактори, а потоа да ја одредат моќноста на опремата што треба да се купи и големината на работната маса.Моќноста на машината за ласерско сечење на пазарот моментално се движи од 500W до 20000W.И производителите со просечна големина на работна маса може да ги приспособат според потребите на клиентите.

2.Хардверска конфигурација

Машината за ласерско сечење влакна главно се состои од многу потсистеми како што се систем за светлосна патека, систем за кревет, систем за серво погон, софтверски систем за контрола и систем за ладење на вода, итн. Како цел систем, машината за ласерско сечење влакна бара различните потсистеми мора да бидат високо координирани и унифицирани.Затоа, секој избор на компонента на интегрираниот производител мора да биде подложен на повторени тестирања и тестови за инсталација и ќе се разгледаат повеќекратни селекции.

3.Професионален производител

Поради енергичниот развој на индустриската примена на машините за ласерско сечење, различни производители на CNC удирање и плазма зачекориле во полето на машините за ласерско сечење, а нивоата на големите и малите производители на машини за ласерско сечење се нерамномерни.Затоа, при изборот на машина за ласерско сечење, мора да барате производители кои се професионални за ласерски индустриски апликации.

4. Фактори на цени

Како вистински купувач на машини за ласерско сечење, честопати сме во недоразбирање.Ние секогаш го мериме односот и цената на секоја компанија и секогаш сакаме да избереме компанија со највисока конфигурација, најевтина цена и компанија со бренд.

Но, всушност, факторот цена не е единственото нешто при изборот на машина за ласерско сечење.Да претпоставиме дека врз основа на факторот цена, купувате ласерски уред по евтина цена од 20.000 RMB, но откако ќе го купите, не можете да го користите нормално и мора често да менувате делови.Само заменските делови се повеќе од десет илјади, а да не зборуваме за загубата предизвикана од влијанието на нормалното производство.Со текот на времето, загубата на еден дел достигна 100.000 после 5 години, а камоли дали може да се користи толку долго.

Прво квалитетот и услугата, а потоа цените.

5.Послуга по продажбата

Во сите индустрии за механички услуги, по вистинската употреба, она што корисникот најмногу се грижи и му треба е навременоста и континуитетот на услугата по продажбата.Мора да обезбеди нормално функционирање на машината за да се обезбеди производство.Дозволете професионалниот тим да работи професионални работи.

Високостандардната посветеност на постпродажната услуга на машините и опремата не е само да им даде на клиентите доверба во изборот, туку и да ги манифестира нивните високи стандарди: од позиционирање на пазарот до механички дизајн, од набавка, монтажа, проверка на квалитетот, па дури и по продажбата.Само со барање строг систем можеме да го издржиме тестот на пазарот.

6.Додадена вредност

Купувањето машини е купување бенефиции, купување време и купување машини за правење пари;

Купувањето машина е исто така начин на производство и управување, поширок круг на пријатели, па дури и ласерска ера;

Изборот на машина за ласерско сечење е најдиректниот и најпопуларниот начин за заработка.На сеопфатен начин, додадената вредност на оваа машина за ласерско сечење вклучува заштедени материјални трошоци, трошоци за работна сила, трошоци за време, вклучително и нарачки кои ја зголемуваат вредноста на производот.Вклучувајќи ја трансформацијата на методите на производство и управување, повеќе деловни партнери на повисоко ниво, и уште поважно, ви дозволуваат да одите во првите редови на времето.Изберете ласерско сечење, тогаш ќе ја водите целата индустрија.

ЧПП ЗА МЕТАЛНИОТ ЛАСЕРСКИ СЕКАЧ

Кои се апликациите за фибер ласерска машина за сечење метали?

Кои се разликите помеѓу ласерско сечење влакна, сечење CO2 и сечење плазма со CNC?

Какви бизниси можам да очекувам од алатките за ласерско сечење и ласерско заварување?

Главните фактори кои влијаат на квалитетот на ласерското сечење на метал.

Квалитетот на прво место, но цените се важни: колку чини машината за ласерско сечење?

Што треба да знаете за машините за ласерско сечење цевки?

Побарајте од нас добра цена денес!

КАКО МОЖЕМЕ ДА ПОМОГНЕМЕ ДЕНЕС?

Ве молиме пополнете го формуларот подолу и ние ќе ви одговориме што е можно поскоро.

side_ico01.png